JSDH Kučerov - JPO V

Jakub Ševčík hasič
Gabriela Marjánková hasič

Rozdíl mezi JSDH a SDH

JSDH Kučerov (Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Kučerov) byla zřizena obcí Kučerov dle zákona o požární ochraně. Jedná se o jednotku požární ochrany kategorie JPO V (působnost jen na katastru obce Kučerov). Její členové se účastní zásahů, každoročně se podrobují školení, jsou podrobeni lékařským prohlídkám. V čele jednotky stojí velitel, který je zodpovědný starostovi obce. JSDH Kučerov každoročně čerpá finance z obecního rozpočtu - je organizační složkou obce. Veškerá technika, výstroj a výzbroj je majetkem obce.

SDH Kučerov (celým názvem Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Sbor dobrovolných hasičů, Kučerov) je občanským sdružením pracujícím na úseku požární ochrany. Sdružení pracuje s mládeží, pořádá kulturní a společenské akce, hasičské závody, atd. SDH Kučerov nezískává finanční podporu z rozpočtu obce Kučerov .

Ve většině případů probíhá mezi těmito subjekty tak těsná spolupráce, že oba spojuje v jeden celek - sídlo obou subjektů je totožné, většina členů jednotky je zároveň členy sboru. Nutno poznamenat, že členství v jednom subjektu není podmíněno členstvím v subjektu druhém.